Σπίτι | Προσωπικά στοιχεία | Εγγραφή | Ενεργά θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Οναμα χρήστη:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Σώστε το Password
 όλα τα Forums
 Καλλιτέχνες
 ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ
 Το ημερολόγιο του Παύλου
 Καινούργιο θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Φιλικός εκτυπωτής
Συγγραφέας Προηγούμενο θέμα Θέμα Επόμενο θέμα  

SpiritedAway

Μηνύματα 22

Μήνυμα - 10/10/2011 :  06:47:27  Εμφάνισε τα προσωπικά στοιχεία  Απάντησε με εισαγωγικά
Φτανω σ' εναν ερημο σταθμο στο Dusseldorf της Γερμανιας...μπενω σ' ενα τρενο φαντασμα και χανομαι στη νυχτα...Τελευταια αναχωρηση προς Παρισι...Τελικα η Κατερινα ειχε δικιο...στο μυαλο ειναι ο στοχος...μια βολτα στα καναλια του Σηκουανα...βλεπω το νερο που κυλαει...Τα πουλια πεταξαν...Το κοριτσι με ξεχασε...
Ενα απογευμα, ενα ταξιδι πανω σε μια σπασμενη πολυθρονα μεχρι την Ισπανια...υστερα πισω Θεσσαλονικη...ολα γυριζουν σαν τρελα...οι μηχανες εδω ξεκινανε πριν αναψει το φαναρι...πραγματικα "Ξεσσαλονικη"...τσαρκα στο Βαρδαρη...ολα ειναι ανοιχτα...σουπερ γκομενες και σκυλοι...Συρμα η Λολα!

Ενα απογευμα στο λιμανι σκεφτομαι πως ειχα πει "θα φυγω"...και ομως ειμαι ακομα εδω...ξαπλωνω στην ασφαλτο και ακουω το σφιγμο της να αναβοσβηνει...ο εξορκιστης μας κοιταει στα ματια...Βρηκα τη Ριτα...εχει αλλαξει και αυτη...μαζι και η θλιψη αλλαζει προσωπα...Ενα κοριτσι με κοιταει...Τη μια χορευει πανω απ' τα μπαρ και τα ηχεια και την αλλη οταν τελειωνει η συναυλια κλαιει...Εστω για λιγο θα μου λειψει...
Πηρε φωτια το λιμανι...θυμαμαι πως σου 'χα υποσχεθει πως θα 'μαι παντα στο οπλο σου σφαιρα...και εσυ μου ελεγες "Παρε με στη χωρα που χορευουν ολοι ολη μερα"...Ποσο θα 'θελα να μου σαν εσενα...Αερικο...Βγαινω με γυμνα τα ποδια στη λεοφωρο που ολοι σπαζουνε γυαλια...τι περιμενουν πια?

Σιωπη...ενα φιλος με κοιταει με μια ματια σαν βροχη...μου λεει "πες πως ειναι ειναι η τελευταια φορα"...βγαινω στο δρομο ξανα...Παλι φυσαει ζεστος αερας...Με αφηνει εξω απο ενα τεραστιο ξενοδοχειο στο Brighton...Γραντ Οτελ...επανω απο πατωματα που τριζουν, οι γλαροι πετανε ελευθεροι...Κοιταζω απ' το παραθυρο τα αεροπλανα...μια ομορφη ανατολη...Τωρα αρχιζω και θυμαμαι...
Ειναι ωραια στο νησι τις γαλαζιες νυχτες...ελα μαζι μου υπεροχη κυρια...μια τελευταια βουτια...ασε με να χαθω στο κηπο σου..
Σ' ενα καραβι για το νοτο μου χες πει πως η αγαπη ειναι μια μαγισσα που γεμιζει ξανα τα ποτηρια...καιει τα σκουπιδια της ψυχης...Μην κλεινεις...ελα κοντα μου...ισως δουμε την απαντηση γραμμενη στη σεληνη...
Μια βολτα με ενα διαστημοπλοιο...ως εκει που προσγειωνονται τα ονειρα...εχεις ξαναρθει εδω...
Περναει ο καιρος γρηγορα...εγινα ναυαγος...πρεπει να ερθεις γιατι μονο εσυ μπορεις...αν ερθεις αποψε τη νυχτα ολα τα αστερια θα πεφτουν για μας...
Καθομαι σε ενα βραχο στην ακτη μιας αδειας παραλιας...με μια παλια φωτογραφια στο μυαλο μου...αποψε νιωθω πως πεθανα...καποιος με πλησιαζει και να μου λεει "πηγαινε...δεν θα το μετανιωσεις..."

Τελικα τα πουλια ξανα χαθηκαν...ακομα μια μπαντα που ανεβηκε στα συννεφα και χαθηκε για παντα...αυτοι που μας θυμουνται περιμενουνε ακομα...Μα εγω νιωθω πως ξεχαστηκα...θυμαμαι που κατηφοριζαμε τις ακτες της Αμοργου παρεα...περιμενεις να ερθω...μα αν σου πω οτι θα μεινω θα ειναι ψεματα...Κοιταζω και παλι τα σπιτια...θυμαμαι τοτε που ημουνα μικρος και επαιζα στα κυματα...Τα δακρυα στερεψανε...εγινα Βροχοποιος...μεσα σ' εναν κηπο περιμενω την αγαπη να ρθει...Ουτε αποψε...ισως τελικα να μη χρειαστει να σε χασω...αφου δεν υπαρχεις...
Σ' ενα σπιτι ενα χειμωνα, αναβω το τζακι και σκεφτομαι "αποψε λεω να μη βγω...θα ονειρευτω πως ταξιδευω ενα πρωι και εισαι μαζι μου"...Η καρδια βαθεια θαμμενη στα χιονια...κοιταζω απ' το παραθυρο ενα χαζοπουλι και μου λεει "Εμενα ο ουρανος αυτος μου φτανει"...

Μπηκε ενας ηλιος με στο σπιτι και με ξυπνησε...Εχω αλλη μια μερα...Βγαινω εξω κοιταζω τη θαλασσα...Ομορφα συννεφα και σημερα...Ενα απ' αυτα με τυλιξε...και μια φωνη μου ψιθυρισε..."Οσο μικραινεις γυρω ο κοσμος μεγαλωνει"

Χτυπαει παλι το κουδουνι...ενα στιλετο, ενα τακουνι...Η Λολα εγινε Superstar...Τελικα κανενα κοριτσι δεν ειναι σαν εσενα...Αν θελεις μεινει αποψε εδω...

Μ' αρεσε απο παλια να βλεπω την ασπρη γραμμη στο δρομο...μεχρι την καινουρια πολη...Δεν εχει τελος...Θα βγω στους απεραντους δρομους...αφου δεν κανει πια να σ' αγαπαω...ισως σε δω τυχαια ετσι οπως περπαταω...
Καθως προχωραω στη μικρη μας πολιτεια...που κοντευει να εκραγει απο ευτυχια...ακουω στην διαπασων τις τηλεορασεις...αν μπορουσα θα επεπλεα στο νερο...θα σε καλουσα και τα μαλλια σου θα κυμματιζαν απαλα...σ' ενα κοραλλενιο βυθο...
Παλι πεθανε γυρω μου καθε ιχνος ομορφιας...ελα και καθησε για λιγο εδω κοντα μου...απλωσε σ΄ενα βλεμμα ολη τη ζωη σου...ασε να μπει λιγο φως σε αυτο το στοιχειωμενο σπιτι...

Τελικα ισως φτανει μονο αυτο...αυτη η αναμνηση της ευτυχιας...λυπαμαι που εφυγα ετσι βιαστηκα...χωρις να ζητησω συγγνωμη...Σ' ευχαριστω για εκεινο το χορο που μου χαρισες...Ηταν σαν λευκη καταιγιδα...
Σε ειδα να ερχεσαι με ενα λευκο ποδηλατο...χωρις να το ξερω σε ζωγραφισα...Σε βλεπω να γυρνας μονη στο σπιτι οπως και εγω...
Ομορφη μερα η σημερινη...απ' τη τηλεοραση ακουγεται μια φωνη να λεει τα νεα...τι "καταπληκτικα"...

Βρηκα στην πορτα μου χθες βραδυ κατι λουλουδια απο χαρτι...Μα δεν μου αρκει να περιμενω...Ηρθε η ωρα να πηγαινω....το πιο ωραιο ειναι το επομενο λιμανι...Παντως αν το θες εσυ...μπορω να γινω μια σκια στο ονειρο σου...να χορευω ως το πρωι...ενα τραγουδι που να λεει οτι θες εσυ...

mono_ayto

Μηνύματα 538

Μήνυμα - 10/10/2011 :  20:33:02  Εμφάνισε τα προσωπικά στοιχεία  Απάντησε με εισαγωγικά
Μαλλον το δικο σου ημερολογιο ειναι ετσι?
Πήγαινε στην αρχή της σελίδας

SpiritedAway

Μηνύματα 22

Μήνυμα - 10/11/2011 :  02:50:17  Εμφάνισε τα προσωπικά στοιχεία  Απάντησε με εισαγωγικά
προσπαθησα να κανω κατι σαν ημερολογιο με τους απιστευτους στιχους του παυλου...αλλα μαλλον ηταν αποτυχια...τωρα το θεμα ειναι πως το σβηνω...???

mono_ayto

Μηνύματα 538

Μήνυμα - 10/11/2011 :  20:47:12  Εμφάνισε τα προσωπικά στοιχεία  Απάντησε με εισαγωγικά
Αποτυχια δεν ειναι απλα το θεμα ειναι οτι οντως εχει ενα ημερολογιο που ελεγε οτι θα το κυκλοφορησει καποτε και νομιζα οτι βρηκες καποιο αποσπασμα του.Αυτο ειναι ολο.

manitarofilos

Μηνύματα 88

Μήνυμα - 10/12/2011 :  13:08:57  Εμφάνισε τα προσωπικά στοιχεία  Απάντησε με εισαγωγικά
ελα ρε.. καλο ηταν. εγω το διαβασα ολο κ δεν με κουρασε. μ'αρεσε η ιδεα σου βασικα.
Μπραβο λοιπον! :)

http://mushroomsworld.blogspot.com
http://www.myspace.com/rantaplansalonica

SpiritedAway

Μηνύματα 22

Μήνυμα - 10/14/2011 :  01:36:51  Εμφάνισε τα προσωπικά στοιχεία  Απάντησε με εισαγωγικά
φιλε mono_auto αν εννοεις το τετραδιακι που γεμισε στιχους και σκεφτηκε να το εκδωσει ναι και εγω το περιμενω με ανυπομονησια :)
σκεφτομουν μαλιστα αντι να γραψω αυτο να ρωτησω απλα αν θα κυκλοφορησει...για το ημερολογιο του δεν ξερω...παντως θα ειχε πολυ ενδιαφερον...
αρχικα οταν ξεκινησα να γραφω το Post ελεγε "Με τον παυλο ταξιδευεις..." επειτα το αλλαξα σε πρωτο προσωπο και εγραψα σαν ενα μικρο ημερολογιο ετσι οπως μου φαινεται ο Παυλος μεσα απο τα τραγουδια του και οσα τελως παντων εχει πει απο συνεντευξεις...

SpiritedAway

Μηνύματα 22

Μήνυμα - 10/14/2011 :  01:39:10  Εμφάνισε τα προσωπικά στοιχεία  Απάντησε με εισαγωγικά
και φιλε manitarofilos χαιρομαι που δεν σε κουρασε γιατι ειναι τεραστιο και σκεφτομουν να το σβησω για αυτο το λογο...
  Προηγούμενο θέμα Θέμα Επόμενο θέμα  
 Καινούργιο θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Φιλικός εκτυπωτής
Πηγαίνω:
© 2000-05 Snitz Communications Πήγαινε στην αρχή της σελίδας
 Image Forums 2001 Snitz Forums 2000